Spis treści

 

Polskie wotum w Fatimie

Nasz Dziennik, 20 listopada 2017 r.

Sławomir Jagodziński, Fatima

 

Złota Księga Wielkiej Nowenny Fatimskiej została uroczyście złożona w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

 

 foto:Sławomir Jagodziński, "Nasz Dziennik"

Ta Księga to świadectwo łącznie ok. 3 milionów ludzi, którzy w Polsce, a także w ponad 30 innych krajach świata przez dziewięć lat nowenny przygotowywali się do setnej rocznicy objawień w Fatimie. Te osoby zobowiązały się do apostolstwa fatimskiego, trudu modlitwy, ponoszenia ofiary duchowej, żeby samemu poznać orędzie, wypełnić je i przekazać innym.

– Złota Księga skupia rzesze ludzi rozsianych po świecie. Jest świadectwem naprawdę realnego wysiłku, aby Maryja była bardziej znana i miłowana, żeby Jej orędzie poznał, ale przede wszystkim wypełnił świat. Ten zapis świadczy, że te osoby taki wysiłek podjęły, one świadomie uczyniły coś swym czynem, co jest w treści orędzia. A więc nie mówili, że oto stulecie się zbliża, ale podjęli konkretne działania, które można określić, że czynem wypełnili wezwania Matki Bożej – podkreśla ks. Krzysztof Czapla, dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem.

Przekazanie Księgi miało bardzo uroczysty przebieg. Wczoraj przed południem Księga była uroczyście złożona u stóp figury Matki Bożej w Kaplicy Objawień w Fatimie. W czasie międzynarodowej modlitwy różańcowej jedną z tajemnic różańcowych w języku polskim poprowadził dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem ks. Krzysztof Czapla. W modlitwie uczestniczyło m.in. 32 kapłanów, którzy w tych dniach pielgrzymują śladami wizjonerów fatimskich po Portugalii i Hiszpanii.

 

Różaniec w kaplicy objawień z Księgą WNF u stóp Fatimskiej Pani;  foto:Sławomir Jagodziński, "Nasz Dziennik"

Uroczyste przekazanie Złotej Księgi odbyło się w bazylice Trójcy Świętej na terenie sanktuarium fatimskiego. Niedzielna międzynarodowa Msza św., której przewodniczył ks. Carlos Manuel Pedrosa Cabecinhas, rektor sanktuarium fatimskiego, otrzymała przez to bardzo polski akcent.

W homilii ksiądz rektor mówił o potrzebie nawrócenia, które jest zachętą do przezwyciężenia konformizmu i rutyny, które tak często powstrzymują nas od właściwego wykorzystania darów, jakie otrzymaliśmy od Boga. Jako przykład wskazał na życie pastuszków, a przede wszystkim świętych Franciszka i Hiacynty Marto. – Za pośrednictwem Anioła i Matki Bożej otrzymali oni wezwanie od Boga i przyjęli ten dar. Przyjęli go i sprawili, że przyniósł obfite owoce. Nie ociągali się, nie byli leniwi, nie wybierali dróg na skróty – przeciwnie, przyjęli dar i byli kreatywni w poszukiwaniu dróg ku dobru – powiedział ks. ks. Carlos Manuel Pedrosa Cabecinhas.

 

Przekazanie Złotej Księgi WNF na ręce ks. Rektora; foto:Sławomir Jagodziński, "Nasz Dziennik"

 

Przekazanie Księgi

Po Komunii św. i po wypowiedzeniu Jubileuszowej Modlitwy Poświęcenia księgę na ręce księdza rektora złożył ks. Krzysztof Czapla. Po tej ceremonii ksiądz rektor ukazał księgę wszystkim wiernym, unosząc ją wysoko w górę.

 foto:Sławomir Jagodziński, "Nasz Dziennik"

 

Księga do Fatimy z Zakopanego została przewieziona samochodem. Podróż trwała od poprzedniej niedzieli do środy. – To była wielka misja, za którą jesteśmy wdzięczni Bogu i Matce Najświętszej. Podróż przebiegła bez żadnych trudności. Wiedząc, jaki duchowy skarb wieziemy, czuliśmy się niemal jak misjonarze – podkreśla Jolanta Przybyszewska, uczestniczka tej niezwykłej podróży.

– Przekazanie tej Księgi, która została oczywiście pięknie oprawiona, to duchowe wotum. W środku zapisane są osoby indywidualne, różne wspólnoty modlitewne, parafie, zgromadzenia zakonne. One podjęły trud apostolstwa fatimskiego, czynem wypełniając wezwania Matki Bożej z Fatimy – podkreśla ks. Krzysztof Czapla.

 

Apostołowie pierwszych sobót

W rozmowie z nami zaznacza jednocześnie, że byłoby pięknie, gdyby wszyscy zapisani w Złotej Księdze Wielkiej Nowenny Fatimskiej, w tym oczywiście media, za swoje zobowiązanie przyjęli propagowanie nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca, dzięki któremu wypełnia się Fatima. – Świadomość zagrożeń i wojny, jakie zło wypowiedziało Kościołowi, rodzinie i Polsce, winna nas skłaniać do poważnego potraktowania wezwania z Fatimy. Nie możemy dłużej lekceważyć żądań Matki Bożej z Fatimy – podkreśla dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem.

Wśród około 3 milionów osób, które włączyły się w duchowe przygotowanie do obchodów stulecia objawień fatimskich poprzez Wielką Nowennę Fatimy, było też bardzo dużo Polonii.

– Widziałbym tę Wielką Nowennę jako ogromne odnowienie duchowe, zjednoczenie Polonii, co też przełożyło się na ten wymiar materialny, np. odnowienia naszego kościoła polonijnego, najstarszego w Kalifornii – podkreśla uczestniczący w pielgrzymce kapłanów ks. Rafał Dyguła, chrystusowiec. Proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Los Angeles, kustosz sanktuarium Jana Pawła II zwraca uwagę, że od tego czasu w jego parafii rozpoczęło się odmawianie co tydzień przed Sumą Różańca z litanią do św. Jana Pawła II. Jako owoc nowenny widzi też powstanie dwa lata temu w parafii sanktuarium Jana Pawła II i koronacji wizerunku Matki Bożej. – Na pewno przyniosło to wielkie dobro duchowe, rozbudzenie modlitewne parafian – podkreśla.

 

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! .