W portugalskim mieście Coimbra odsłonięto pomnik siostry Łucji - karmelitanki;

w 1917 r. była jednym z trojga dzieci, którym Matka Boża objawiła się w Fatimie.

 

Dokonał tego ordynariusz Coimbry, bp Virgílio Antunes. Siostra Łucja przez 57 lat żyła w karmelitańskim klasztorze św. Teresy w tym mieście.
Według biskupa, odsłonięcie pomnika siostry Łucji jest znaczącym momentem dla miasta, w którym spędziła ona większość swojego życia oraz była „podziwiana przez wszystkich”. – Była postacią znaczącą dla historii Portugalii XX wieku – zauważył bp Antunes.


Przewodniczący Rady Miasta João Paulo Barbosa de Melo dodał, że jest to hołd oddany jednej z wielkich mieszkanek miasta. – Jest dla nas zaszczytem, że siostra Łucja wybrała właśnie to miasto, aby spędzić w nim lata życia. Żyjąc w klauzurze, modliła się za mieszkańców Coimbry i za cały świat – wskazał Barbosa.


Pomnik siostry Łucji stoi przy drzwiach prowadzących do karmelu. Został wykonany z brązu, ma trzy metry wysokości, a jego autorem jest Alves André.
Grób siostry Łucji od Jezusa dos Santos (1907-2005) znajduje się w Bazylice Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. W 1917 r. przez sześć miesięcy Matka Boża ukazywała się jej oraz jej krewnym, Hiacyncie i Franciszkowi Marto, prosząc o modlitwę o pokój na świecie i pokutę w intencji nawrócenia grzeszników.

Źródło: KAI