Papież Franciszek wspominał zamach na św. Jana Pawła II

i „macierzyńską opiekę” Matki Bożej Fatimskiej i wzywa do odmawiania różańca

 

(13 maja 2019) Papież wspomina zamach na św. Jana Pawła II i „macierzyńską opiekę” Matki Bożej Fatimskiej
Rozważając orędzie objawień z 1917 r. papież Franciszek wzywa do odmawiania różańca

 

Podczas dzisiejszej audiencji w Watykanie papież Franciszek wspominał zamach na św. Jana Pawła II (13 maja 1981 r.), łącząc uratowanie życia polskiego świętego z „macierzyńską opieką” Matki Bożej Fatimskiej.
„13 maja – dzień, w którym wspominamy pierwsze objawienie Matki Bożej w Fatimie – zbiega się z rocznicą ataku na życie św. Jana Pawła II. Przypomnijmy jego słowa: «We wszystkim, co się wydarzyło, zobaczyłem (…) szczególną matczyną opiekę Maryi»”, mówił Ojciec Święty na cotygodniowej audiencji generalnej do tysięcy pielgrzymów zgromadzonych na Placu św. Piotra w Rzymie.
Papież Franciszek przypomniał fragmenty orędzia przekazanego widzącym podczas objawień w Cova da Iria: „Przyszłam przestrzec ludzi, aby zmienili swoje życie i nie zasmucali Boga ciężkimi grzechami. Niech ludzie odmawiają różaniec i pokutują za grzechy ”.


„Posłuchajmy tego zalecenia, prosząc Maryję o Jej macierzyńską opiekę, o dar nawrócenia, o ducha pokuty i o pokój dla całego świata. Niepokalane Serce Maryi módl się za nami!” – wzywał Ojciec Święty, który dwa lata temu, z okazji stulecia objawień, pielgrzymował do Cova da Iria, aby kanonizować Franciszka i Hiacyntę Marto – dwoje z widzących z Fatimy.
Papież ponownie nawiązał do tematu, pozdrawiając pielgrzymów mówiących po portugalsku. Przypomniał, że maj jest uważany przez katolików za „miesiąc maryjny” i wezwał zgromadzonych do „pomnażania codziennych gestów czci i naśladowania Matki Bożej”.


„Starajmy się codziennie odmawiać różaniec, poświęcając Bogu przynajmniej minimum czasu, jaki jesteśmy Mu winni. W ten sposób przybliżymy ludziom niebo. Bądźcie Bożym błogosławieństwem dla wszystkich!” – apelował Ojciec Święty.
Także w poprzednią niedzielę papież Franciszek wspomniał o Fatimie podczas modlitwy Regina Coeli: „Nasze myśli kierują się do naszej niebiańskiej Matki, którą będziemy wielbić jutro, 13 maja, w wezwaniu Matki Bożej Fatimskiej. Powierzamy się Jej, abyśmy z radością i oddaniem mogli kontynuować drogę naszego życia”.


Zamach na papieża Jana Pawła II, postrzelonego na Placu Świętego Piotra 13 maja 1981 r., zmienił jego relacje z Fatimą, do której pielgrzymował potem trzy razy w ciągu 18 lat.
Rok po zamachu Jan Paweł II przybył do Cova da Iria po raz pierwszy i publicznie mówił o swoim głębokim przekonaniu, że ocalał dzięki wstawiennictwu Matki Bożej Fatimskiej.
W Cova da Iria miał się stać ofiarą kolejnego zamachu na jego życie, którego zamierzał dokonać Hiszpan Juan Fernández Krohn.

 

źródło: Sanktuarium w Fatimie