30 rocznica zamachu na bł. Jana Pawła II

13 maja 2011

 

To już 30. rocznica zamachu i cudu ocalenia życia, dziś już, bł. Jana Pawła II. Zapyta ktoś: czy po beatyfikacji warto wracać do wydarzeń z 13 maja 1981 roku? Rodzi się jednak i inne pytanie: może Bóg pragnął coś nam powiedzieć przez fakt zamachu i ocalenia Papieża; a jeśli tak, to co?

Ojciec Święty po zamachu stwierdził: w planach Opatrzności nie ma przypadków - zobaczyłem w tym wezwanie i kto wie, przypomnienie orędzia, które wyszło z Fatimy. Świat również dostrzegł na nowo aktualność Fatimskiego Orędzia. Jan Paweł II dodał jednak coś więcej: zrozumiałem, że jedynym sposobem ocalenia świata od wojny, ocalenia od ateizmu, jest nawrócenie Rosji zgodnie z orędziem z Fatimy. Papież dostrzegł i zrozumiał. Trudno jednak o twierdzenie, iż my Polacy zrozumieliśmy fakt zamachu. Dostrzegamy wydarzenie i przypominamy datę, ale nie zrozumieliśmy „wołania przelanej krwi Papieża”. Trzeba dziś zapytać: Polsko czy zrozumiałaś znak krwi? Fatima to 1917 rok, ale dla Polaków to również rok 1946. Polska idąc śladem Piusa XII z kard. A. Hlondem poświęciła się wówczas Niepokalanemu Sercu Maryi – wybierając fatimską drogę. Więcej, by to historyczne ślubowanie mające ocalić Polskę i Kościół nie zostało zapomniane, miały być w polskich parafiach praktykowane pierwsze soboty miesiąca.

Historia uczy, iż przelana „krew powstańców” w czasie zaborów ocaliła i na nowo rozpalała miłość do Ojczyzny oraz pragnienie wolnej Polski. Pomyśl: może przelana krew Papieża Polaka miała przypomnieć Polsce jej fatimskie ślubowania i na nowo rozpalić gorliwość na drodze wypełnienia złożonych przyrzeczeń? Co jeszcze musi się wydarzyć, by Polska się obudziła i zrozumiała, że przez ocalenie Jana Pawła II, Bóg wskazuje na Fatimę, a może nam Polakom na nasze fatimskie ślubowania? Może to Polak również dlatego przelał krew, gdyż my Polacy dopuściliśmy się jednak zaniedbania w wielkiej sprawie?

Wielka Nowenna Fatimska, która trwa, zaprasza każdego, by powrócić do źródła, by przypomnieć wielkie dziedzictwo roku 1946 i na nowo je podjąć, do czego wzywa nas przelana krew bł. Jana Pawła! Jeśli Polska to zrozumie kościoły będą pełne w Pierwsze Soboty, a nasza Ojczyzna stanie się znakiem dla innych narodów!