Droga modlitwy do stulecia objawień w 2017

Nowenna Fatimska w Polsce jednoczy serca kochające Maryję

Kwartalnik Fatima - Światło i Pokój z dnia 13 maja 2011 roku

 

Sekretariat Fatimski w Polsce, który ma swoją siedzibę w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Zakopanem, prowadzi Wielką Nowennę Fatimską, rozpoczętą w maju 2009 r.. Nowenna była początkowo projektem narodowym, ale przyłączyły się do niej także inne kraje. W liście skierowanym do Sanktuarium w Fatimie w Portugalii, dyrektor Sekretariatu ks. Krzysztof Czapla przypomina, że Nowenna zrodziła się z „pragnienia zjednoczenia wszystkich sił i wszystkich serc kochających Maryję”, a jej wyraźnie określonym celem jest „pomoc współczesnemu światu w poznaniu Fatimy” i „odpowiedź na prośby Matki Bożej”. Ks. Czapla pisze także, że Wielka Nowenna proponuje program duchowy otwarty dla wszystkich osób, które zachcą podjąć zobowiązanie starannego przygotowania się do rocznicy stulecia objawień fatimskich.

Jak powiedział ksiądz rektor Virgílio Antunes, była to pierwsza tego typu inicjatywa, o której dowiedziało się Sanktuarium Fatimskie, a która zmierza do „przygotowania się w sposób zorganizowany, skoordynowany, otwarty i długotrwały (9 lat) do pierwszego stulecia objawień w Fatimie w 2017 roku”.

W liście skierowanym do polskiego księdza w grudniu 2010 roku, rektor Sanktuarium Fatimskiego w Portugalii stwierdza, że ta inicjatywa modlitewna jest ze wszech miar właściwa, ponieważ „nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi musi być rozpowszechniane”.

Ksiądz Virgílio Antunes uważa, że „pamiętna data stulecia objawień fatimskich może stanowić silny impuls do tego, aby chrześcijanie przyłączyli się do tego nabożeństwa (do Niepokalanego Serca Maryi), co będzie znaczącym wkładem w upowszechnianie orędzia fatimskiego na świecie”.

Podobnie jak rektor Sanktuarium w Fatimie, także biskup portugalskiej diecezji Leiria-Fatima (do której należy Sanktuarium) wyraził poparcie dla idei Wielkiej Nowenny. „Inicjatywa Wielkiej Nowenny wpisuje się we właściwy sposób w przygotowania do tego znaczącego wydarzenia i ukazuje, że charyzmat Fatimy jest wciąż aktualny. Ufamy, że Wielka Nowenna będzie okazją do wzbudzenia nowego impulsu w przeżywaniu orędzia fatimskiego w Polsce i wierzymy, że będzie istotnym wkładem w upowszechnianie nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi na świecie. Wiele już uczyniono, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Niech Pan wspomaga was w realizacji tego obiecującego planu” napisał bp Antonio Marto w liście adresowanym do księdza Krzysztofa Czapli.