Sekretariat Fatimski w służbie dla Maryi

 

Księża Pallotyni od czasu poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi w 1946 roku związali swoją posługę z Orędziem Fatimskim. Przekazanie pierwszej figury Matki Bożej Fatimskiej przez ks. kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski w 1961 roku do kaplicy na Krzeptówkach przyczyniło się do utworzenia prężnego ośrodka fatimskiego, który - początkowo przez rekolekcje różańcowe - zaczął promieniować na całą Polskę. Zawsze posługa Pallotynów poprzez krzewienie Orędzia Fatimskiego miała wymiar służebny wobec Kościoła. Łączyła się ona z modlitwą za Kościół i Ojca Świętego jako odpowiedź na wezwanie Fatimy, ale również realizowała się w innych wymiarach, co zaowocowało m.in. powstaniem w 1992 roku dzieła „Biblioteka Fatimska”. W ramach tej serii wydawniczej wydano drukiem kilkadziesiąt pozycji książkowych; niektóre z nich, jak „Modlitewnik fatimski”, były pionierskim przedsięwzięciem w skali europejskiej.

Całość tego rodzaju zaangażowania dla Fatimy została podkreślona przez Episkopat Polski poprzez wybór Pallotynów na kustoszy narodowej pielgrzymki i nawiedzenia Polski przez figurę Matki Bożej Fatimskiej w 1995 roku. Wydarzenie to bezpośrednio poprzedziło pielgrzymkę Jana Pawła II do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Jak wiadomo, kościół sanktuaryjny został wybudowany jako wotum dziękczynne za cud ocalenia Jana Pawła II w 1981 roku. Papież w czasie homilii, konsekrując wspomnianą świątynię, podziękował Maryi za ocalenie w czasie zamachu, przypomniał na nowo Fatimskie Przesłanie oraz jego aktualność.

Wszystkie te wydarzenia i okoliczności przyczyniły się do zintensyfikowania działań apostolskich podejmowanych przez Pallotynów w propagowaniu Orędzia Fatimskiego. Od początku wszystkim tym wysiłkom towarzyszyła myśl i pragnienie, by w trosce o właściwy rozwój kultu Matki Bożej Fatimskiej i pobożności fatimskiej podjąć starania służące opracowywaniu odpowiednich materiałów i pomocy duszpasterskich. W tym celu został powołany Sekretariat Fatimski w Zakopanem. Jego już wieloletnia działalność na trwałe wpisała się w całokształt Fatimy w Polsce, ale również i na świecie dzięki ścisłej współpracy z Sanktuarium Fatimskim w Portugalii i ośrodkami maryjnymi w wielu krajach.

Nowy rozdział w działalności Sekretariatu Fatimskiego został otwarty wraz z rozpoczęciem przygotowań do 100. rocznicy Fatimskich Objawień poprzez trwającą 9 lat Wielką Nowennę Fatimską. Zgodnie z jej założeniami, podjęte zostały wysiłki mające na celu pogłębienie duchowe kultu fatimskiego oraz ujednolicenie i uporządkowanie jakże pięknej pobożności fatimskiej. W treści Orędzia Fatimskiego główny akcent spoczywa na nabożeństwie do Niepokalanego Serca Maryi, co nie zawsze jest dostrzeganie, czy też nie zawsze znajduje właściwe odzwierciedlenie w szeroko rozumianym kulcie fatimskim. Dlatego też, jako pierwszoplanowe zostały podjęte działania, aby przypomnieć treść Fatimskiego Przesłania, dostarczyć pogłębionej refleksji teologicznej oraz ukazać kształt i ważność wspomnianego nabożeństwa do Serca Maryi. W ten sposób narodziła się seria materiałów wydawanych przez Sekretariat, aby dostarczyć duszpasterzom oraz wiernym odpowiednich pomocy: duszpasterskich, homiletycznych czy katechetycznych. Tematyka wspomnianych materiałów pomocniczych wydawanych corocznie w ramach Wielkiej Nowenny Fatimskiej oscyluje wokół tematu danego roku Nowenny, czyli wokół naglących wezwań i apeli zawartych w treści Orędzia Matki Bożej. I tak np. w poprzednim roku główny temat dotyczył wątku eucharystycznego w Fatimskim Przesłaniu, obecny przypomina ważność różańca, szkaplerza i pokuty, a następny rok poświęcony zostanie m.in. wezwaniu do uświęcenia Rodziny.

Jak już wspomniano, przygotowywane są corocznie odpowiednie pomoce w formie: książek, plakatów, folderów, ulotek, obrazków czy nagrań audiowizualnych. Dzięki współpracy Sekretariatu z wieloma osobami w Polsce i poza jej granicami opracowywane są materiały, które spotykają się z coraz lepszym odbiorem i okazują się bardzo przydatne w duszpasterstwie parafialnym, w spotkaniach wspólnot modlitewnych, czy w pogłębianiu ducha modlitwy poszczególnych wiernych. Coroczny pakiet materiałów zasadniczo składa się z trzech pozycji książkowych. Pierwsza książka ma charakter modlitewno - homiletyczny, jej treść stanowią homilie, rozważania różańcowe, refleksje maryjne oraz modlitwy i medytacje przeznaczone na pierwsze soboty miesiąca. Druga część pakietu to praca zbiorowa wielu autorów, której treść skupia się na pogłębieniu Orędzia z Fatimy w kluczu tematu danego roku Nowenny, a tym samym ma charakter teologiczno-katechizmowy. Trzecia natomiast pozycja jest zwykle książką, której lektura ma prowadzić do głębszego poznanie treści Fatimskiego Przesłania; dlatego też autorami tekstów są osoby będące autorytetami w dziedzinie Fatimy. Sięgamy również do tekstów samej fatimskiej wizjonerki s. Łucji, i tak np. na rok 2015 planujemy przygotować II część Wspomnień s. Łucji, która jest w Polsce bardzo mało znana.

Mówiąc o przygotowywanych pomocach, należy wskazać również na stronę internetową Sekretariatu: www.sekretariatfatimski.pl, na której można znaleźć wiele materiałów w postaci m.in.: tekstów, zdjęć, prezentacji multimedialnych, nagrań audio medytacji na pierwsze soboty. Z zasobów elektronicznych można swobodnie korzystać, bowiem serwis ten jest otwarty dla wszystkich.

Zapraszamy zatem do kontaktu z Sekretariatem Fatimskim, do korzystania z przygotowywanych pomocy oraz do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami, by podejmowane dzieło mogło jeszcze bardziej przyczyniać się do rozwoju kultu fatimskiego.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 18 20 66 420

Krzeptówki 14, 34-500 Zakopane