Czwarta tajemnica fatimska to wytwór wyobraźni.

Kardynał Angelo Amato wykluczył jej istnienie.

 

Nie ma czwartej tajemnicy fatimskiej” - potwierdził kardynał Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Tym samym wykluczył istnienie czwartej tajemnicy fatimskiej. Podkreślił, że wszystko, co dotyczy objawień Matki Bożej w Fatimie, zostało ujawnione.

Najwięcej spekulacji powstało wokół trzeciej tajemnicy zapowiadającej prześladowanie Kościoła i męczeńską śmierć papieża. Jan Paweł II uważał, że dotyczy ona zamachu, w którym został ranny i opublikował jej treść 2000 roku. Jednak do dziś wielu watykanistów i badaczy jest przekonanych, że Watykan nadal ukrywa część przepowiedni. Szeroko mówi się o czwartej tajemnicy fatimskiej, zbyt przerażającej, by ją ujawnić.
Nie ma czwartej tajemnicy fatimskiej - zapewnił kard. Angelo Amato. Zabierając głos podczas 12 edycji kursu „Egzorcyzm i modlitwa uwolnienia” w Papieskim Ateneum Regina Apostolorum w Rzymie, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych przekonywał, że objawienia fatimskie są „przeciwwagą dla szatańskiego zepsucia”, do jakiego doszło w minionym stuleciu.
Potwierdził, że nie oprócz trzech znanych tajemnic fatimskich, nie ma żadnej czwartej, mówiącej o „przerażających nieszczęściach dla Kościoła”. Nie ma innych tajemnic, wszystko zostało opublikowane - stwierdził kard. Amato.

Wskazał, że „prześladowania Kościoła nie są niczym innym, jak uzewnętrznieniem się Złego”. Przyznał, że „niełatwo jest mówić o diable, potrzebna jest do tego odwaga”.
O wiele prościej jest mówić o dobru. A jednak żyjemy w epoce bardziej niż poprzednie kuszonej przez Złego. Obserwujemy kulturową negację diabła przy powszechnej akceptacji szatańskich działań. Kiedy człowiek odrzuca Ewangelię, przyjmuje zło - zaznaczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Zapewnił jednak, że „kusiciel jest urodzonym przegranym, przeznaczonym do porażki”.

Watykański ekspert od objawień fatimskich, portugalski prałat Carlos de Azevedo, który poznał i opublikował wszystkie dotyczące ich dokumenty, w rozmowie z Polskim Radiem stwierdził, że czwarta tajemnica fatimska to wytwór wyobraźni.