POLSKA FATIMA NA KRZEPTÓWKACH SANKTUARIUM NARODOWYM

Konferencja Episkopatu Polski  w dniach 13-14 marca 2018 - ustanowiła na zakopiańskich Krzeptówkach Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej.

 

Uroczyste ogłoszenie 13 maja 2018 roku o godz. 19.00 – w ramach Mszy św., której będzie przewodniczył J.E. Ks. Abp Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski.

 

Pallotyńska wspólnota z zakopiańskich Krzeptówek z przeogromną radością informuje, że Konferencja Episkopatu Polski podczas 378. Zebrania Plenarnego, które odbyło się w Warszawie w dniach 13-14 marca br., uchwałą nr 20/378/2018 - ustanowiła na zakopiańskich Krzeptówkach Sanktuarium Narodowe Matki Bożej Fatimskiej.

Uchwała Konferencji Episkopatu Polski została wręczona przez J. E. ks. abpa Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski 28. marca 2018 r. o godz. 12.00 Przełożonemu Prowincjalnemu, ks. Zenonowi Hanasowi SAC i kustoszowi Sanktuarium, ks. Marianowi Mucha SAC, w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.

 

Decyzja Konferencji Episkopatu Polski zwieńcza i spina klamrą, niejako zamykając polifonicznym akordem wydarzenia je poprzedzające:

I. Rok 1950 r. - za zgodą ówczesnego Metropolity Krakowskiego, ks. abpa E. Baziaka, Pallotyni Prowincji Chrystusa Króla założyli na Krzeptówkach w Zakopanem swoją placówką-zalążek dzisiejszego centrum fatimskiego;

II. Rok 1961 r. - Pasterz Diecezji, na terenie której leży Fatima, przekazuje Słudze Bożemu ks. Stefanowi kard. Wyszyńskiemu Figurę Matki Bożej Fatimskiej. Zgodnie z intencją Ofiarodawcy Pani Fatimska w Jej Figurze miała pielgrzymować po Europie położonej za żelazną kurtyną, czyli tam, gdzie Madonna z Fatimy – ze względu na wspomnianą w Przesłaniu Fatimskim Rosję – nie miała wstępu i dostępu. Prymas Tysiąclecia – przekazując Krzeptówkom drogocenny dar z Fatimy - zobowiązał Pallotynów do wyruszenia z Figurą Matki Bożej Fatimskiej i Jej Przesłaniem na pielgrzymie szlaki Ojczyzny. Figura - po Jej poświęceniu przez ks. bpa Karola Wojtyłę, ówczesnego biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej - rozpoczęła pielgrzymowanie przez ponad ćwierć wieku po wielu parafiach w Polsce, z głoszonymi przez Pallotynów z Krzeptówek tzw. rekolekcjami fatimskimi;

III. 13 maj 1981 r. - w godzinie pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie, na Placu św. Piotra w Rzymie miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. To w tym dniu na Krzeptówkach, w pierwszych godzinach żarliwej modlitwy przed Figurą Pani Fatimskiej o uratowanie życia Papieża, pomiędzy godziną 20.00 a 21.00, zostało podjęte przez nieodżałowanej pamięci ks. M. Drozdka zobowiązanie: Jeżeli Bóg uratuje życie Jana Pawła II, to na tym miejscu wybudujemy kościół dziękczynienia za uratowane życie Najwyższego Pasterza;

IV. 21 październik 1987 r. - Jan Paweł II dokonuje w Rzymie koronacji Figury Matki Bożej Fatimskiej z Krzeptówek. Na skroniach Matki Najświętszej znalazła się korona, która - jak powiedział Papież - ma stanowić przypomnienie tego, co Matka Boża uczyniła dla swego ludu;

V. 22 kwiecień 1992 r. – Penitencjaria Apostolska nadaje Sanktuarium na Krzeptówkach przywilej uzyskiwania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami, jeśli wierni będą pobożnie uczestniczyć w świętych nabożeństwach liturgicznych lub przynajmniej odmówią Modlitwę Pańską i Wyznanie Wiary:

1) w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Dziewicy, a także w dniu 13 maja;

2) raz w roku w dniu dowolnie wybranym przez poszczególnych wiernych;

3) ilekroć pielgrzymi grupowo przybędą do Sanktuarium;

VI. 7 czerwiec 1997 r. - w tym dniu przybywa do Pani Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach Najważniejszy z Pielgrzymów: Ojciec Święty Jan Paweł II. Poświęcając/konsekrując kościół wypowiedział słowa, które Sanktuarium Matce Bożej Fatimskiej w Zakopanem nadają wyjątkowe znaczenie i niejako potwierdzają jego papieski charyzmat: Drodzy Bracia i Siostry! Wasze Sanktuarium na Krzeptówkach jest mi w najszczególniejszy sposób bliskie i drogie. (…) Z historią tego Sanktuarium łączy się także wydarzenie, które miało miejsce na placu św. Piotra 13 maja 1981. (…) Wiem, że gromadziliście się (…) w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach, aby odmawiać różaniec i modlić się o zdrowie i siły dla mnie. Wtedy też narodził się plan wybudowania w tym miejscu, u podnóża Giewontu, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej jako wotum dziękczynnego za uratowanie mojego życia. Wiem, że to Sanktuarium, które dziś mogę konsekrować, wznosiło wiele rąk i wiele serc zjednoczonych pracą, ofiarą i miłością do Papieża. Trudno mi o tym mówić bez wzruszenia… (…) Przybyłem do Was, aby Wam podziękować za waszą dobroć, pamięć i modlitwę, która trwa tu nadal. (…) Zawsze mi pomagaliście. Byliście ze mną i rozumieliście moje troski. Czułem to. Było to dla mnie wielkim wsparciem. Za tę postawę wiary i oddania Kościołowi dziękuję wam z całego serca. (…) Totus Tuus… Dziękuję wszystkim za tę świątynię. Zawiera ona waszą miłość do Kościoła i do Papieża. Jest niejako kontynuacją mojej wdzięczności do Boga i Jego Matki. Razem z wami bardzo cieszę się tym darem;

VII. 6 czerwiec 2017 r. - w 20 lat po poświęceniu/konsekracji kościoła przez św. Jana Pawła II – przybywają do Pani Fatimskiej w JEJ Sanktuarium na Krzeptówkach liczni Pielgrzymi, by celebrować w polskiej Fatimie wydarzenia sprzed 100 lat: objawienia w portugalskiej Fatimie w 1917 r. Centralnym punktem celebracji rocznicowych było ponowienie - wypowiedziane przez Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, J.E. ks. abpa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego - Aktu poświęcenia Ojczyzny i Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi. Słowa oddania i poświęcenia Metropolita Poznański wypowiedział w imieniu pątniczo obecnej na Krzeptówkach Konferencji Episkopatu Polski, i wobec Najwyższych Władz Rzeczypospolitej Polskiej: Pana Prezydenta Andrzeja Dudy z Małżonką, Pani Premier Beaty Szydło, Ministrów i Parlamentarzystów, Przedstawicieli Władz Samorządowych.

Decyzję KEP o ustanowieniu w Zakopanem Sanktuarium Narodowego Matki Bożej Fatimskiej odbieramy jako eklezjalny mandat i nałożone przez Kościół na Rodzinę Pallotyńską zobowiązanie do jeszcze gorliwszego służenia idei fatimskiej i noszenia zaszczytnego i wielce zobowiązującego miana „Polskiej Fatimy”.

Uroczyste i liturgiczne ogłoszenie zakopiańskich Krzeptówek Sanktuarium Narodowym Matki Bożej Fatimskiej zostanie dokonane - wedle wstępnych planów – 13 maja br., podczas inauguracji tegorocznych celebracji Fatimskich. Aktu tego dokona Metropolita Krakowski, J.E. ks. abp M. Jędraszewski.

 

 

POWRÓT