Po San Francisco, Kalifornia poświęciła się Niepokalanemu Sercu Maryi - 9 grudnia 2017.

 

 


W sobotę 9 grudnia 2017 roku, tuż po Święcie Niepokalanego Poczęcia, dzięki inicjatywie świeckich katolików dokonano aktu poświęcenia Kalifornii Matce Bożej. 9 grudnia w południe odprawiano Msze Święte w wyznaczonych parafiach, a następnie odmawiano Różaniec i akt konsekracyjny. Były też procesje z parafii na pobliskie plaże.


Chociaż organizatorzy tej wielce potrzebnej akcji modlitewnej nie mówią, że zainspirował ich polski „Różaniec do granic”, to jednak trudno oprzeć się pewnym skojarzeniom. Nawet na stronie internetowej organizatorów są zdjęcia znad Bałtyku. Po Włoszech i Irlandii, Kalifornia poszła polskimi śladami.

 

W tym kontekście polecamy kilka artykułów ukazujących szerszy kontekst tego wydarzenia:

1. Zawierzenie Kalifornii - Nasz Dziennk


2. Kalifornia zawierzy się Niepokalanej - Nasz Dziennk


3. Kalifornia poświęcona Matce Bożej.
Amerykanie wzorowali się na Różańcu do Granic - www.pch24.pl

 

1. Zawierzenie Kalifornii
Amerykańska Kalifornia poświęci się w najbliższą sobotę, 9 grudnia, Niepokalanemu Sercu Maryi. Będzie to bardzo znaczące wydarzenie dla tego rejonu, który tradycyjnie uznawany jest za najbardziej liberalny w całych Stanach Zjednoczonych.

– Modlitwa zawierzenia Maryi ma być prowadzona w wyznaczonych 12 kościołach na wybrzeżu Pacyfiku, w tym największych aglomeracjach Los Angeles, San Francisco i San Diego oraz Santa Rosa. Rozpocznie się w samo południe celebracją Mszy Świętej. Następnie uczestnicy modlitwy konsekracyjnej mają udać się w wyznaczone miejsca na okoliczne plaże, symbolicznie na krańce Kalifornii, gdzie z kolei odmówią wspólnotowo Różaniec z litanią do Matki Bożej oraz dokonają uroczystego aktu zwierzenia Kalifornii Maryi Niepokalanej – mówi w rozmowie z Naszym Dziennikiem.pl ks. Rafał Dyguła TChr, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Los Angeles.

Kapłan zwraca uwagę, że modlitwa konsekracyjna w tym liberalnym stanie i wyjątkowym czasie, czyli na zakończenie Roku Fatimskiego w Kościele powszechnym, w sobotę po uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, nabiera wyjątkowego znaczenia.

– Tematem wiodącym modlitw tego dnia ma stać się wołanie o łaskę nawrócenia mieszkańców tego stanu oraz intencja wynagradzająca za grzechy – podkreśla ks. Dyguła.

Jak zwraca uwagę dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem ks. Krzysztof Czapla SAC, takie inicjatywy to odpowiadanie czynem na to, o co prosi Maryja, czyli o poświęcenie się Jej Niepokalanemu Sercu.

– Matka Boża obiecała, że owocem takiego poświęcenia będzie pokój, nawrócenie Rosji i czas triumfu Serca Niepokalanego nad złem. Taki akt pokazuje, że orędzie fatimskie jest nie tylko dla Portugalii, ale dla całego świata. Ono ciągle jest aktualne i pozostaje wyzwaniem, aby zrobić to, o co prosi Matka Boża – podkreśla ks. Czapla. I przypomina, że 7 października br., gdy my w pierwszą sobotę przeżywaliśmy „Różaniec do Granic”, poświęcenia swej diecezji Niepokalanemu Sercu Maryi dokonał ordynariusz San Francisco.

– Ks. abp Salvatore Cordileone powiedział wówczas, że czas wreszcie poważnie potraktować wezwanie Matki Bożej z Fatimy. Jeśli to jest recepta na problemy pogrążającego się w złu świata, to nie ma na co czekać. Poświęcenie i wynagradzanie w pierwsze soboty to nasza droga ocalenia – wskazuje ks. Czapla.

Nasz Dziennik

 


2. Kalifornia zawierzy się Niepokalanej
Sławomir Jagodziński

ROZMOWA / z ks. Rafałem Dygułą TChr, proboszczem parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Los Angeles i kustoszem sanktuarium św. Jana Pawła II

Kalifornia zawierzy się Maryi. Jak tłumaczona jest potrzeba takiego aktu?
– Słoneczna Kalifornia pragnie zawierzyć się Niepokalanemu Sercu Maryi w najbliższą sobotę, 9 grudnia. Ma to ścisły związek z zakończeniem jubileuszu 100. rocznicy objawień w Fatimie, jak również z tegoroczną uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP. Jest to inicjatywa świeckich katolików, oczywiście pod patronatem lokalnego Kościoła. Tematem wiodącym modlitw tego dnia ma stać się wołanie o łaskę nawrócenia mieszkańców tego stanu oraz intencja wynagradzająca za grzechy.

Zawierzenie będzie miało rozbudowany charakter…
– Modlitwa zawierzenia Maryi ma być prowadzona w wyznaczonych 12 kościołach na wybrzeżu Pacyfiku, w tym największych aglomeracji: Los Angeles, San Francisco i San Diego oraz Santa Rosa.
Rozpocznie się w samo południe celebracją Mszy Świętej. Następnie uczestnicy modlitwy konsekracyjnej mają udać się w wyznaczone miejsca na okoliczne plaże, symbolicznie na krańce Kalifornii, gdzie z kolei odmówią wspólnotowo Różaniec z litanią do Matki Bożej oraz dokonają uroczystego aktu zawierzenia Kalifornii Maryi Niepokalanej. Organizatorzy proszą również o podjęcie dodatkowych intencji modlitewnych, w tym za osoby chore, starsze, osamotnione, za bezrobotnych, za zniewolonych przez narkotyki i alkohol oraz za ofiary wykorzystania seksualnego.

Ten rejon Stanów Zjednoczonych uznawany jest za bardzo liberalny. W tym kontekście taki akt zawierzenia nabiera chyba szczególnego znaczenia?
– Istotnie, mieszkańcy Kalifornii uznawani są powszechnie i zgodnie z prawdą za najbardziej liberalną społeczność w Stanach Zjednoczonych. Dlatego modlitwa konsekracyjna w tym miejscu, czasie, czyli na zakończenie Roku Fatimskiego w Kościele powszechnym, w sobotę po uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP, nabiera wyjątkowego znaczenia. Los Angeles określane jako stolica światowego kina to niezwykle ważny ośrodek opiniotwórczy dla współczesnej kultury i sztuki, a pewnie i polityki. Dodatkowo to ośrodek uniwersytecki oraz centrum popkultury z ogromną siłą oddziaływania na młode pokolenie, które przecież będzie przyszłością świata i Kościoła.

Co można powiedzieć o życiu moralnym mieszkańców Kalifornii i o wyzwaniach, przed jakimi stoi tam Kościół katolicki?
– Mieszkańcy tego stanu zmagają się rzecz jasna z bardzo licznymi problemami moralnymi, bowiem miejscowe prawodawstwo często legalizuje jako pierwsze na tym kontynencie czyny i zachowania nieetyczne, antyhumanitarne, dla chrześcijan jednoznacznie grzeszne. Niestety, kryzys wiary pogłębia zachowania niemoralne.
Pewnym faktem mówiącym o kondycji duchowej mieszkańców tego regionu świata jest zjawisko, które obserwujemy w historycznej dzielnicy Los Angeles West Adams, w której zlokalizowany jest nasz jedyny polski kościół w tej kilkunastomilionowej metropolii. Otóż na jednej tylko ulicy znajduje się aktualnie prawie sto kościołów. Wśród nich zaledwie kilka katolickich, a reszta to sekty, które dla czystej manipulacji umieszczają w swojej nazwie słowo „kościół”.

Dlaczego tak jest?
– Myślę, że to obraz poszukiwań duchowych, tęsknoty i głodu Boga wśród Amerykanów, którzy niekoniecznie odnajdują się dzisiaj we wspólnocie katolików. Zatem podstawowym celem dla Kościoła lokalnego staje się nowa ewangelizacja, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Niewątpliwie modlitwa i obecne zawierzenie Niepokalanej bardzo mocno wpisują się w to zadanie.
Inne aktualne wyzwania miejscowej archidiecezji to duszpasterstwo emigrantów, zwłaszcza tych nielegalnych z Ameryki Środkowej i Południowej, czy posługa wobec bezdomnych, młodocianych więźniów, uzależnionych, a także kobiet z syndromem poaborcyjnym.

To nie będzie pierwsze zawierzenie Niepokalanej w USA. W październiku br. poświęcenia Niepokalanemu Sercu Maryi dokonała archidiecezja San Francisco.
– Przekonany jestem, że obecna inicjatywa to owoc minionej konsekracji archidiecezji San Francisco, która miała miejsce 7 października. Miejscowy metropolita ks. abp Salvatore Cordileone wygłosił wówczas bardzo odważną i niezwykle wymowną homilię o aktualności przesłania fatimskiego.
Mówił, że współczesnych ludzi dosłownie ogarnęła duchowa zaraza, wynikająca ze zdetronizowania Boga i zastąpienia go autonomicznym „ja”. Piętnował pleniącą się w San Francisco niemoralność i bluźnierstwo.
Podkreślił mocno, że do tej pory, niestety, katolicy pozostali głusi na żądania Matki Bożej sprzed 100 lat w Fatimie. Zwracając uwagę, że nie można już dłużej zwlekać, wezwał swoich diecezjan do podjęcia konkretnych kroków służących osobistemu nawróceniu. Przypomniał, że Maryja w Fatimie wezwała nas do trzech aktywności: modlitwy, pokuty i adoracji. Wskazała też na dwukrotny cel swojego matczynego żądania: ocalić dusze od piekła i ustanowić pokój na świecie.

Jakie szczególne formy duchowości fatimskiej są wskazywane wiernym?
– Znamienne, że ks. abp Cordileone prosił np. o wspólne odmawianie modlitwy różańcowej w rodzinach. Wezwał także do wzmożenia praktyk postnych i wyrzeczeń. Ma to oznaczać realną praktykę postu piątkowego, a także minimum comiesięczną spowiedź. Zalecił też cotygodniową modlitwę przed Najświętszym Sakramentem. Wzywał do praktykowania nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca. Podkreślał, że objawienia fatimskie są kluczem do zrozumienia współczesnego świata. Autentyczne nabożeństwo do Matki Bożej i praktykowanie nieskażonej wiary katolickiej są remedium na grzech tego świata.
Myślę, że ta swoista katecheza fatimska, połączona z aktem konsekracji San Francisco, wydała bardzo prędko konkretne owoce. Mobilizacja tak wielu środowisk katolickich wokół idei zawierzenia Kalifornii Niepokalanemu Sercu Maryi naprawdę bardzo pozytywnie zaskakuje.

Jak wygląda apostolat fatimski wśród amerykańskiej Polonii?
– Mogę jedynie zaświadczyć o parafiach polonijnych, gdzie posługę duszpasterską pełnią misjonarze polonijni z Towarzystwa Chrystusowego. Księża Chrystusowcy bardzo chętnie uskuteczniają nowe formy pastoralne, w tym apostolat fatimski. Wielu z nas osobiście pielgrzymowało z przedstawicielami wspólnot parafialnych do Fatimy, co często owocowało wprowadzeniem w konkretnych parafiach nabożeństwa wynagradzającego pięciu pierwszych sobót miesiąca. Mam tu na myśli nasze parafie w Chicago czy też w Detroit i Toronto w Kanadzie.
Oczywiście, jest jeszcze wiele do zrobienia w tym temacie. Zwłaszcza my, Księża Chrystusowcy, musimy ciągle na nowo zgłębiać i głosić fatimskie orędzie. To przecież nasz założyciel, Sługa Boży August kard. Hlond, odczytując jego aktualność, dokonał epokowego aktu oddania naszego polskiego Narodu Niepokalanemu Sercu Maryi na Jasnej Górze w niedzielę, 8 września 1946 roku.

Czy intencja wynagradzająca, tak silnie związana z kultem Niepokalanego Serca Maryi, jest znana wśród wiernych?
– W parafii Matki Bożej Jasnogórskiej w Los Angeles, która od dwóch lat jest również papieskim sanktuarium w tej największej diecezji katolickiej w USA, posługuję ósmy rok. Od samego początku moja wspólnota parafialna włączyła się bardzo aktywnie w sobotnie nabożeństwa wynagradzające Wielkiej Nowenny Fatimskiej, przygotowującej do celebracji jubileuszu setnej rocznicy tych objawień maryjnych.
Z roku na rok przybywa praktykujących pierwsze soboty miesiąca, kiedy uświadamiamy sobie, jak ważna to dla nas modlitwa i jak bardzo owocna dla naszej wspólnoty. W tym roku postanowiliśmy doświadczyć rekolekcji zawierzenia, których zwieńczeniem był akt oddania Polonii kalifornijskiej Matce Bożej w dniu papieskiego odpustu 22 października. Myślę, że świadomość aktualności fatimskiego wezwania Maryi ciągle wśród moich parafian wzrasta, czyniąc z naszego polskiego Kościoła w tym zakątku świata rzeczywistą przestrzeń modlitwy wynagradzającej, a przy tym miejsce żywego kultu św. Jana Pawła II, który przecież tyle dla Fatimy uczynił.

Dziękuję za rozmowę.

Nasz Dziennik; Piątek, 8 grudnia 2017, Nr 284 (6037)

 

 

POWRÓT