POD PŁASZCZEM MARYI - STANY ZJEDNOCZONE
Archidiecezja Portland (w stanie Oregon) jest pierwszą diecezją w Stanach Zjednoczonych, która zawierzyła się Niepokalanemu Sercu Maryi, Pani Fatimskiej.


Archidiecezja Portland (w stanie Oregon) jest pierwszą diecezją w Stanach Zjednoczonych, która zawierzyła się Niepokalanemu Sercu Maryi, Pani Fatimskiej. Uroczystość ta odbyła się 28 czerwca 2014 roku podczas Mszy św. w miejscowej katedrze.
Arcybiskup Alexander Sample w liście skierowanym do księży diecezji Portland wezwał ich do przyłączenia się do aktu zawierzenia. Arcybiskup wyjaśnił także, że – jak naucza papież Franciszek – wyzwań stawianych przez współczesne czasy a szczególnie zagrożeń dotyczących małżeństwa i rodziny, nie wystarczy powierzyć jedynie wysiłkom ludzi. Trzeba prosić Boga o niezbędną pomoc, a poświęcenie diecezji Niepokalanemu Sercu Maryi, Jej wstawiennictwo, będzie chronić i wzmacniać małżeństwa i rodziny. W tym samym liście arcybiskup wezwał proboszczów do wprowadzenia w parafiach nabożeństwa pierwszych pięciu sobót.
Katedra w Portland z trudem pomieściła około 1200 wiernych, którzy przybyli z różnych zakątków tej wielokulturowej diecezji. Pragnęli oni przyłączyć się do arcybiskupa Sample podczas aktu zawierzenia dokonanego przed figurą Matki Boskiej Fatimskiej, pobłogosławioną przez papieża Franciszka 13 października 2013 r. Figurą tą opiekuje się Światowy Apostolat Fatimski w swym narodowym sanktuarium w stanie New Jersey.
W homilii wygłoszonej podczas Mszy św. arcybiskup Sample mówił o znaczeniu aktu zawierzenia diecezji i wezwał obecnych do osobistego poświęcenia się Maryi, a także do praktykowania nabożeństwa pięciu pierwszych sobót i odmawiania różańca każdego dnia, aby mógł zatriumfować plan Boga przeznaczony dla ludzi. Arcybiskup mówił: „Małżeństwo i rodzina znajdują się w prawdziwym kryzysie. Dokonajmy tego zawierzenia, aby Ona strzegła nasze rodziny i małżeństwa. Rodziny potrzebują miłości i opieki Matki Boskiej”.
 W kolejną niedzielę akt zawierzenia został powtórzony we wszystkich parafiach diecezji.
Podczas uroczystości w Portland Sanktuarium Fatimskie reprezentował ksiądz kapelan Francisco Pereira. Obecni byli również przedstawiciele władz Światowego Apostolatu Fatimskiego w Stanach Zjednoczonych. Już widać dobre owoce zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi: w 55 ze 120 parafii archidiecezji Portland wprowadzono nabożeństwo pierwszych sobót; aby sprostać rosnącej liczbę wiernych, pragnących powierzyć się Matce Boskiej poprzez nabożeństwo pierwszych pięciu sobót, wielu księży sprawuje sakrament pojednania i pokuty.


ks. Francisco Pereira

 

POWRÓT