16 marca 2014 r. - W czasie, kiedy na Krymie trwało referendum dotyczące jego przyszłości, został on poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi.
 Poinformował o tym ks. Jacek Pyl, biskup pomocniczy rzymskokatolickiej diecezji odesko-symferopolskiej.

 

Krym poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi


Niedziela, 16 marca 2014

W czasie, kiedy na Krymie trwało referendum dotyczące jego przyszłości, został on poświęcony Niepokalanemu Sercu Maryi. Poinformował o tym ks. Jacek Pyl, biskup pomocniczy rzymskokatolickiej diecezji odesko-symferopolskiej.

Hierarcha wyjaśnił w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną, że pomimo referendum na Krymie dzisiejsza niedziela przebiegła spokojnie. Wierni, jak w każdą inną niedzielę licznie uczestniczyli we Mszy św. w konkatedrze w Symferopolu, jak i w innych świątyniach katolickich na półwyspie.

– Po zakończeniu liturgii, przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odczytałem uroczyście Akt poświecenia Krymskiego dekanatu Niepokalanemu Sercu Maryi – wskazał ks. bp Pyl. Rozmówca KAI dodał, że Akt zawierzenia został również odczytany dziś podczas Mszy Świętych we wszystkich rzymskokatolickich parafiach Krymu.

– Katolików na Krymie nie jest dużo i po ludzku sądząc nie mamy wpływu na to, co się tu obecnie dzieje. Dlatego los narodów tu zamieszkujących oddaliśmy dziś w opiekę Maryi Niepokalanej, prosząc o jej wstawiennictwo u Jej Syna Jezusa Chrystusa – powiedział biskup pomocniczy rzymskokatolickiej diecezji odesko-symferopolskiej.

Ksiądz bp Pyl podkreślił, że w czasie Liturgii nie są poruszane „sprawy polityczne”, ale –jak dodał hierarcha –  trwa modlitwa o pokój na Krymie i w Ukrainie, a także o mądrość dla rządzących i o sprawiedliwy system społeczny.

KAI wyjaśnia, że Kościół rzymskokatolicki ma na Krymie siedem parafii, które tworzą dekanat krymski: Symferopol (księża diecezjalni), Sewastopol (marianie), Teodozja (bernardyni), Kercz (księża diecezjalni), Jałta (dominikanie), Dżankoj (księża diecezjalni) i Eupatoria (oblaci), w których regularnie w nabożeństwach uczestniczy około 1000 osób. Pod względem narodowości tworzą oni prawdziwą mieszankę: są potomkowie Polaków, Ukraińcy, Rosjanie, Niemcy. Nabożeństwa przeważnie sprawowane są po rosyjsku, a w niektórych kościołach także po ukraińsku i po polsku. W konkatedrze w Symferopolu jest też msza po angielsku, na którą przybywa setka studentów z Afryki oraz Indii.


źródło: Nasz Dziennik

 

 

 

POWRÓT