PEREGRYNACJA FIGURY MATKI BOŻEJ FATIMSKIEJ DIECEZJA KIJOWSKO-ŻYTOMIERSKA

W ramach przygotowania do obchodów setnej rocznicy objawień fatimskich, które będziemy świętować w 2017 roku, na zaproszenie ks. arcybiskupa Piotra Malczuka, 8 marca 2014 roku w Diecezji kijowsko-żytomierskiej rozpocznie się peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej.
Przeprowadzenie peregrynacji  ks. arcybiskup powierzył Pallotyńskiemu Sekretariatowi Fatimskiemu.


Matka Boża w fatimskiej figurze odwiedzi wszystkie parafie naszej diecezji. Pierwszą stacją duchowej pielgrzymki będzie kościół katedralny w Żytomierzu, a następnie wszystkie parafie żytomierskiego Dekanatu. Przewidziany jest następujący program odwiedzin poszczególnych parafii:
- 8.03.2014 roku uroczyste wprowadzenie figury do katedry żytomierskiej, gdzie będzie przebywać do 16 marca, do południa,
- 16.03 - 19.03.2014 parafia św. Wacława ( Krosznia )
- 19.03 - 23.03.2014 parafia św. Pawła ( Sokołowka ),
- 23.03 - 26.03.2014 parafia św. Andrzeja ( Polowa ),
- 26.03 - 30.03.2014 parafia Bożego Miłosierdzia ( Malowanka ),
- 30.03 - 06.04.2014 parafia św. Jana z Dukli ( kościół seminaryjny ).

Następnie Figura będzie  przekazywana kolejnym dekanatom, w ramach których nawiedzi poszczególne parafie.
Planowana jest następująca kolejność:
- Dekanat Korosteński,
- Dekanat Jemilczyński,
- Dekanat Nowograd Wołyński,
- Dekanat Baranowski,
- Dekanat Romanowski,
- Dekanat Berdyczowski,
- Dekanat Różyński,
- Dekanat Czerkawski,
- Dekanat Radomyszelski,
- Dekanat Kijowski.

Uroczyste zakończenie peregrynacji będzie miało miejsce w kościele św. Aleksandra w Kijowie. Pragnę wszystkich zainteresowanych poinformować, że peregrynacja będzie się odbywać z przerwami na okres świąt Bożego Narodzenia, Wielkanocy, a także na czas wakacji. Pobyt Figury w poszczególnych dekanatach będzie, odpowiednio wcześniej ustalany na spotkaniach duchowieństwa dekanalnego.
Zadaniem peregrynacji jest między innymi głoszenie orędzia fatimskiego, w którym Matka Boża wzywa do modlitwy, pokuty i nawrócenia, oraz rozpowszechnianie nabożeństwa Pierwszych Sobót Miesiąca, o które prosiła Maryja.
Zachęcamy do podążania śladami wiary Matki Bożej i uczestniczenia w tych wydarzeniach, oraz wsłuchiwanie się w fatimskie orędzie przekazane światu za pośrednictwem trzech małych pastuszków.


Ks. Stanisław Firut SAC
dyrektor Pallotyńskiego Sekretariatu Fatimskiego na Ukrainie


 

POWRÓT