DZIEŃ MARYI W ROKU WIARY

 

Papieska Rada ds. Nowej Ewangelizacji opublikowała program jednego z ważniejszych wydarzeń w Roku Wiary. Jest nim Dzień Maryjny pod hasłem „Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła”, a odbędzie się w Watykanie 12 i 13 października 2013 roku.

 

Dzień Maryjny odbędzie się w rocznicę ostatniego objawienia Błogosławionej Dziewicy Maryi w Fatimie, a z tej okazji do Watykanu zostanie przywieziona figura Matki Bożej z Sanktuarium w Fatimie.
W ramach uroczystości w niedzielę 13 października 2013 roku Mszy świętej o godzinie 10.30, będzie przewodził Ojciec Święty Franciszek.


Na Dzień Maryjny są zaproszone wszystkie grupy maryjne, rodziny i indywidualni wierni, którzy w szczególny sposób czczą Błogosławioną Dziewicę Maryję.

 

Z ks. abp. Rino Fisichellą, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, rozmawia o. Zdzisław Klafka CSsR

* Jakie wydarzenia na najbliższe miesiące Roku Wiary przygotowała Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji?

– Zwróciłbym szczególną uwagę na 13 października, gdy będziemy gościć w Rzymie oryginalną figurę Matki Bożej Fatimskiej. Będzie to dzień maryjny. Mam nadzieję, że zarówno sobota, 12 października, jak i niedziela, 13 października – wspomnienie ostatniego objawienia Matki Bożej w Fatimie, będzie czasem bardzo intensywnej modlitwy razem z Ojcem Świętym, zawierzenia świata Maryi Dziewicy. Również chciałbym mocno polecić wydarzenie, jakie nastąpi we wrześniu, gdy do Rzymu przybędą katechiści, aby dać znak nowej ewangelizacji w tym Roku Wiary, który rzeczywiście był rokiem łaski dla Kościoła.

pełna treść wywiadu

 

Poświęcenie świata Niepokalanemu Sercu Maryi w Dniu Maryi w Roku Wiary przez Papieża Franciszka

Zgodnie z życzeniem Ojca Świętego Franciszka w dniach 12 i 13 października, podczas obchodów Dnia Maryjnego organizowanych przez Papieską Radę do spraw Nowej Ewangelizacji, figura Matki Boskiej Różańcowej z Fatimy czczona w Kaplicy Objawień, będzie przebywała w Rzymie. 13 października papież Franciszek dokona poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi przed figurą Matki Boskiej.
 
Dzień Maryjny to jedna z ważnych uroczystości przewidzianych w papieskim kalendarzu obchodów Roku Wiary, która zgromadzi w Rzymie setki przedstawicieli ruchów i instytucji związanych w pobożnością maryjną.
 
Przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Nowej Ewangelizacji arcybiskup Rino Fisichella w liście skierowanym do ordynariusza diecezji Leiria-Fatima biskupa António Marto informuje, że do uczestnictwa w Dniu Maryjnym zaproszone są „wszystkie instytucje i organizacje kościelne związane z duchowością maryjną”. W programie spotkania na dzień 12 października przewidziano pielgrzymkę do grobu apostoła św. Piotra oraz czas na modlitwę i refleksję; 13 października odbędzie się uroczysta Eucharystia na Placu św. Piotra, której przewodniczyć będzie papież Franciszek.
 
„Gorącym pragnieniem Ojca Świętego jest, aby podczas Dnia Maryjnego obecny był – jako szczególny znak – jeden z najważniejszych dla chrześcijan na całym świecie wizerunków maryjnych. Dlatego pomyśleliśmy o umiłowanej, oryginalnej figurze Matce Boskiej z Fatimy” napisał we wspomnianym liście abp Rino Fisichella.
 
Figura Matki Boskiej opuści Sanktuarium w Fatimie (Portugalia) 12 października rano i powróci 13 października po południu. Na jej miejscu w kaplicy Objawień zostanie umieszczona pierwsza figura Dziewicy Pielgrzymującej z Fatimy, przebywająca stale (od 8 grudnia 2003 roku) w Bazylice Matki Boskiej Różańcowej.
 
LeopolDina Simões

źródło: Sanktuarium w Fatimie

 

POWRÓT