25. rocznica konsekracji Sanktuarium na Krzeptówkach – 7 czerwca 1997 r. - przez Jana Pawła II.

 

Przed 25 laty - 7 czerwca 1997 r. – Namiestnik Chrystusa stanął na zakopiańskich Krzeptówkach, aby dokonać historycznego Dzieła: „poświęcenia czyli konsekracji” (jak to zostało użyte w homilii) sanktuarium Pani Fatimskiej. Papież wypowiedział wówczas znamienne słowa skierowane w sposób szczególny do Rodziny Pallotyńskiej: Drodzy Bracia i Siostry! Wasze sanktuarium na Krzeptówkach jest mi w najszczególniejszy sposób bliskie i drogie. Czcicie w nim figurę Matki Boskiej Fatimskiej. Z historią tego sanktuarium łączy się także wydarzenie, które miało miejsce na placu św. Piotra 13 maja 1981r. Doznałem wówczas śmiertelnego zagrożenia życia i cierpienia, a równocześnie wielkiego miłosierdzia Bożego. Za przyczyną Matki Bożej Fatimskiej życie zostało mi na nowo darowane.

Na Krzeptówkach pallotyńscy kustosze tego miejsca wdzięcznym sercem każdego dnia wspominają to wydarzenie, z dumą opowiadając i dzieląc się nim z przybywającymi do Pani Fatimskiej pielgrzymami i turystami. Chcielibyśmy jednak w tym roku to wydarzenie sprzed 25 laty przeżyć w komunii z wszystkimi, którzy współtworzyli Dom Pani Fatimskiej na zakopiańskich Krzeptówkach. Dlatego do wspólnego przeżywania tego historycznego wydarzenia - podczas Eucharystii w dniu 7 czerwca 2022 roku, o godz. 19.00.

Mszy św. dziękczynnej przewodniczyć będzie J. E. Ks. Abp Tadeusz Wojda SAC – Metropolita Gdański a Słowo Boże wygłosi J. E Ks. Abp Adrian Galbas SAC – Koadiutor Archidiecezji Katowickiej.

W ramach owych uroczystych celebracji będziemy chcieli jeszcze raz dać świadectwo prawdzie, i w jej blaskach z przeogromną wdzięcznością stwierdzić, że nie byłoby obecności św. Jana Pawła II na zakopiańskich Krzeptówkach, jak również nie byłoby dnia 7 czerwca 1997 r. i poświęcenia/konsekracji kościoła sanktuaryjnego na Krzeptówkach, gdyby nie było ks. Mirosława Drozdka. I dlatego wspominając to wydarzenie będziemy przywoływali ks. Mirosława, prosząc o dar nieba dla Niego.

W tym wszystkim towarzyszy nam świadomość, że Krzeptówki to jednak nie tylko i wyłącznie Dzieło nieodżałowanej pamięci ks. Mirosława i Współbraci, którzy od 1950 r. żyli i pracowali u stóp Giewontu. Dzisiejsze Sanktuarium Narodowe Pani Fatimskiej – w jego kształcie i przepięknej formie - to Dzieło całej Rodziny Pallotyńskiej: poszczególnych Zarządów Prowincjalnych i wszystkich Współbraci rozsianych nie tylko po całej Polsce, ale i żyjących pod wszystkimi długościami i szerokościami geograficznymi na całym świecie.

W imieniu zakopiańskich kustoszy

ks. Marian Mucha SAC, rektor

 

POWRÓT