(foto: ks. Krzysztof Czapla SAC) Figura Matki Bożej - Pielgrzymująca nr 1 - w Bazylice M. B. Różańcowej w Fatimie

f

 

Mamy Matkę - wznowienie fatimskich peregrynacji w świecie w 2022 roku.

 

Portugalia, USA, Francja, Nikaragua, Argentyna, Włochy, Chile, kraje Kaukazu, Hiszpania i Kolumbia. Te m.in. państwa w tym roku mają nawiedzić figury Pielgrzymującej Matki Bożej Fatimskiej. Wracają na szlak po przerwie spowodowanej pandemią.
- Peregrynacja Figura Matki Bożej z Fatimy zawsze jest okazją do przypomnienia orędzie fatimskiego. Jest czasem by powrócić do słów orędzia Maryi. Kiedy ponad sto lat temu Matka Boża objawiła się w Fatimie, przyszła w bardzo trudnej sytuacji dziejowej dla Europy i Portugalii. I teraz, w czasach bardzo trudnych doświadczeń, w znaku figury przypomina przesłanie nadziei - podkreśla ks. dr Krzysztof Czapla SAC dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem.

Wszelkie peregrynacje w świecie, na które wyruszają figury pielgrzymujące z Fatimy, tych certyfikowanych jest już trzynaście, mają za cel szerzyć orędzie fatimskie i ożywiać wiarę.
- Powinniśmy uświadomić sobie, na co wskazał Papież Franciszek podczas obchodów stulecia objawień w Fatmie, że: mamy Matkę. Nie jesteśmy sami, Maryja opiekuje się ludzkością. Wszelkie peregrynacje w różnych miejscach świata mają na celu ożywienie tej świadomości oraz wiary. Peregrynacje budzą nadzieje, o czym mówią świadectwa z tych miejsce gdzie mają one miejsce- zaznacza ks. dr Krzysztof Czapla SAC.
Świadectwa mówią o nawróceniach, podkreślają obfite owoce duszpasterskie i otrzymywane przez wiernych łaski.
Certyfikowane figury Pielgrzymującej Matki Bożej Fatimskiej wyruszają z Fatimy na oficjalne zaproszenie Episkopatów. W tym roku jak czytamy na stronie sanktuarium w Fatmie www.fatima.pt „po kilku opóźnieniach i odwołaniach z powodu pandemii Covid-19 zaplanowano około 14 peregrynacji”.

Jedna z pielgrzymujących figur będzie na przykład obecna w Miami w USA. Nawiedzi tamtejsze diecezje w dniach od 30 września do 5 listopada. „Wizyta ta została zaplanowana na 2020 rok, ale z powodu pandemii została przełożona najpierw na 2021, a następnie na 2022.” Figura Pielgrzymującej Matki Bożej Fatimskiej w Miami weźmie udział w kongresie nawiązującym do orędzia fatimskiego, konkretnie do czerwcowego objawienia: „Nie bój się, moje Niepokalane Serce będzie twoją ucieczką”.
W niektórych miejscach peregrynacja została przedłużona. Pierwotnie miała się zakończyć w roku 2021, jednak na skutek pandemicznych ograniczeń, które zakłóciły jej przebieg, poproszono, by mogła być kontynuowana w roku 2022. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w Nikaragui, gdzie figura przebywa od 22 stycznia 2020 r. Jednak na skutek przerw w trakcie trwania peregrynacji, jej zakończenie przełożono na sierpień 2022 r.
-Pomysł peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej sięga czasu po II wojnie światowej, a mianowicie kiedy to jeden z ks. Proboszczów z Berlina (ks. Frohnau) zaproponował, by Matka Boża z Fatimy przemierzyła drogę, aż do granicy z Rosją, by pobłogosławić ten kraj. Pierwsza myśl o tej szczególnej pielgrzymce Maryi przez świat pojawiła się 13 października 1945 roku. Maryja w znaku figury pielgrzymującej wyruszyła na pielgrzymią drogę 13 maja 1947, po jej uroczystym ukoronowaniu przez abp. Evory. W ciągu ponad pięćdziesięciu lat pielgrzymowania, odwiedziła 64 kraje na wszystkich kontynentach- mówi ks. dr Krzysztof Czapla.
Z czasem zdecydowano, że nie może być ona tak eksploatowana, i została umieszczona w fatimskiej bazylice. Opuszcza Fatimę tylko z okazji wyjątkowych okoliczności. Jednak pragnienie wiernych by Maryja w znaku tej figury nawiedzała ich kraje, było tak wielkie, że władze sanktuarium pozwalały na powstawanie kolejnych kopii.
Figura nawiedzenia z numerem jeden gościła w Polsce. Jednak jej pierwsze zaplanowane z Polakami spotkanie w roku 1978 nie doszło do skutku. Samolot z figurą Maryi wylądował na lotnisku w Warszawie, ale komunistyczne władze nie zezwoliły na to by opuścił pokład. Ojcowie franciszkanie wykonali wówczas druciany obrys figury Maryi. Odwiedził on m.in. Jasną Górę.
Polska znalazła się na szlaku figury Pielgrzymującej Maryi z Fatimy w 1992 r., zatrzymała się ona na krótki czas w Warszawie.

Na dłużą peregrynację musieliśmy czekać do roku 1995. Wówczas w październiku rozpoczął się czas nawiedzenia całej naszej Ojczyzny, która trwała rok.
-Jan Paweł II podczas konsekracji sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem, wzniesionym jako wotum wdzięczności za jego uratowane życie, bardzo mocno podkreślił, że największą troską Niepokalanego Serca Maryi jest wieczne zbawienie wszystkich ludzi - zaznacza ks. dr Krzysztof Czapla. –Temu też służy krzewienie orędzia fatimskiego, którego centrum jest wezwanie Maryi do praktyki wynagradzającego Niepokalanemu Sercu Maryi nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca. Peregrynacje figur Pielgrzymującej Matki Bożej Fatimskiej przyczyniają się do szerzenie orędzia fatimskiego i propagowania prośby Maryi, którą jeżeli wypełnimy, wiele dusz zostanie uratowanych przed piekłem i nastanie na świecie pokój- akcentuje ks. dr Krzysztof Czapla SAC.
Warto przy okazji wspomnieć, że w tym roku 7 czerwca przeżywać będziemy 25. rocznicę konsekracji Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem, przez św. Jana Pawła II. Od 2018 roku, decyzją Episkopatu Polski, sanktuarium ma rangę narodowego.


Małgorzata Bochenek

źródło: Nasz Dziennik

 

POWRÓT