Fatimska figura pielgrzymująca niesie wiernym nadzieję w czasach pandemii.

Zaplanowano 15 peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej w Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Nikaragui, Argentynie, Brazylii, Chile i Burkinie Faso.

 

W związku z pandemią koronawirusa peregrynacje fatimskich figur pielgrzymujących były wielokrotnie odwoływane lub przesuwane. Ostatecznie na najbliższy rok zaplanowano 15 pielgrzymek w Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Nikaragui, Argentynie, Brazylii, Chile i Burkinie Faso. Wyjątkowo ciekawą podróż odbędzie figura pielgrzymująca nr 8, która nawiedzi diecezję Kaya w Burkinie Faso. Podróż te była początkowo zaplanowana na rok 2020, ale ze względu na pandemię przełożono ją na styczeń 2021 r. Z wielką uwagą śledzimy trwające już peregrynacje figur pielgrzymujących w Ameryki Łacińskiej.

Od stycznia 2020 r. figura pielgrzymująca nr 6 przebywa w Nikaragui, gdzie nawiedza ponad 360 parafii w dziewięciu diecezjach. Peregrynacja potrwa do lipca 2021 r. i będzie kontynuowana nawet po zakończeniu Jubileuszu Maryjnego, ogłoszonego przez nikaraguańskich biskupów. Pielgrzymka przebiega w bardzo trudnej atmosferze walk wewnętrznych i niepokojów społecznych, w których od kilku lat pogrążona jest Nikaragua. Przypomnijmy, że jest to pierwsza wizyta figury z Fatimy w tym kraju Ameryki Centralnej. W 1982 r. podjęto próbę zorganizowania peregrynacji figury Matki Boskiej Fatimskiej, jednak czynniki polityczne, niemające związku z Kościołem, uniemożliwiły wówczas odbycie tej pielgrzymki.

Od kwietnia 2019 r. figura pielgrzymująca nr 7 przebywa w Argentynie. Jej peregrynacja do licznych parafii tego południowoamerykańskiego kraju będzie kontynuowana w roku 2021.

Od 1 maja do 10 czerwca figura pielgrzymująca nr 2 nawiedzi portugalskie parafie w diecezji Coimbry: Botão, Brasfemes, Souselas i Torre de Vilela. Od 15 do 30 czerwca tę samą figurę będzie gościła parafia Roliça w diecezji Lizbony.

Od 1 maja do 13 października fatimska figura pielgrzymująca nr 3 będzie przebywała w parafii Matki Boskiej Fatimskiej w Sumaré w diecezji São Paulo, w Brazylii.

Natomiast figura nr 4 od kwietnia do sierpnia nawiedzi kilka włoskich diecezji; pielgrzymkę organizuje ruch Mariano Messaggio di Fátima.

W maju parafie w miejscowościach Alhandra i S. João dos Montes w diecezji lizbońskiej przyjmą figurę pielgrzymującą nr 5.

Od 5 do 15 września ta sama figura uda się do parafii Matki Boskiej Bolesnej w Fortalezie, w Brazylii.

Od 1 do 15 maja figura pielgrzymująca nr 9 pojedzie do włoskiej Toskanii, gdzie czekają na nią parafie w Torrita di Siena i w Montefollonico w diecezji Montepulciano-Chiusi-Pienza.

Także do Włoch uda się figura pielgrzymująca nr 10, która – na zaproszenie Światowego Apostolatu Fatimskiego – od Wielkanocy do czerwca tego roku nawiedzi Mediolan i region Lombardii.

Od 1 do 31 maja figura pielgrzymująca nr 11 odbędzie peregrynację do dekanatu Guadalupe w archidiecezji Toledo (Hiszpania).

Figura pielgrzymująca nr 12 pojedzie do Chile; nie potwierdzono jeszcze daty tej podróży.

W czerwcu figura pielgrzymująca nr 13 na prośbę zgromadzenia Servants of the Pierced Hearts of Jesus and Maria (Służebnice Przebitych Serc Jezusa i Maryi) będzie przebywała w Miami (USA).

W związku z rozwojem sytuacji pandemicznej na świecie i wprowadzanymi przez różne kraje ograniczeniami sanitarnymi, przedstawione kalendarium peregrynacji figur Matki Boskiej Fatimskiej może jeszcze ulegać zmianom. Przypomnijmy, że pierwsza figura pielgrzymująca Matki Boskiej Fatimskiej została wykonana według wskazówek siostry Łucji i ofiarowana Sanktuarium przez biskupa diecezji Leirii. 13 maja 1947 r. figurę uroczyście ukoronował arcybiskupa Évory. Przez lata pierwsza figura pielgrzymująca wielokrotnie przemierzyła świat, niosąc wiernym orędzie pokoju i miłości. W odpowiedzi na napływające z całego świata liczne prośby, wykonano repliki pierwszej figury pielgrzymującej; w tej chwili Sanktuarium Fatimskie dysponuje trzynastoma figurami pielgrzymującymi.

źródło: fatima.pl

 

POWRÓT