Matka Boża Fatimska w Czelabińsku za Uralem w parafii prowadzonej przez Księży Pallotynów.

 

17 sierpnia 2018, do pracy misyjnej w Czelabińsku (diecezja nowosybirska, w azjatyckiej części Rosji), przybyli pierwsi pallotyni: ks. Ivan Vysotski i ks. Siarhei Bildzis, pochodzący z Białorusi, z Delegatury św. Michała Archanioła. Rozpoczęli posługę duszpasterską w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w samym Czelabińsku, oraz w punktach filialnych.

 

  

 

8 grudnia 2018, ks. Piotr Jankowski SAC, administrator prowincjalny, przywiózł z Fatimy do Czelabińska figurę Matki Bożej Fatimskiej. Przedstawiciele parafian i kapłanów powitali ją uroczyście na lotnisku. Wcześniej, 16 października tr., w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem, została ona przez kard. Roberta Saraha poświęcona i przekazana dla parafii w Czelabińsku.

 

 

Od maja 2019 rozpoczęły się w kościele cotygodniowe nowenny do Matki Bożej. Prowadzona jest księga świadectw, gdzie wierni wpisują swoje prośby, podziękowania i otrzymane przez wstawiennictwo Matki Bożej Fatimskiej łaski. Odprawiane jest również nabożeństwo wynagradzające w pierwsze soboty miesiąca.

Pierwsza procesja wokół kościoła z figurą Matki Bożej Fatimskiej odbyła się 13 maja 2019. Na uroczystość przybyli pallotyni z Polski: wyższy przełożony Prowincji Zwiastowania Pańskiego ks. Adrian Galbas i sekretarz ds. misji ks. Mirosław Lewandowski, a także goście z Jekaterynburga, liczni parafianie, grekokatolicy i wierni spoza miasta, nawet z odległości ponad 100 km. Msza św. tego dnia była transmitowana na terenie Rosji przez katolickie radio.

 

  

 

W oddalonym o ok. 250 km od Czelabińska Jekaterynburgu posługują również Siostry Pallotynki.

 

POWRÓT