Wizerunek Matki Bożej z Walsingham; foto: http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2011/02/

 

Anglia i Walia zawierzyły się Matce Bożej

Mieszkańcy Anglii i Walii zawierzyli kraj i samych siebie Maryi. Prosili o nawrócenie i ponowną ewangelizację ich ziemi oraz o opiekę w czasie pandemii koronawirusa. Duchowe przygotowania do tego wydarzenia trwały od dwóch lat.

 

Łukasz Sośniak SJ - Watykan

Kapłani modlili się w kościołach pod przewodnictwem arcybiskupa Westminsteru, który dokonał aktu zawierzenia w katedrze. Wierni zaś, każdy indywidualnie, powierzali się Maryi w cichej modlitwie. “To wydarzenie może mieć ogromny wpływ na kraj” - uważa kard. Vincent Nichols.

 

Wracamy do naszych katolickich korzeni

„To odtworzenie naszego starożytnego katolickiego dziedzictwa. Ryszard II w 1381 r. poświęcił Anglię Matce Bożej w okresie kryzysu politycznego. Wówczas kraj próbował stanąć na nogi po epidemii dżumy. Król postanowił oddać Anglię jako posag dla Maryi. To słowo dziś brzmi staromodnie, ale oznacza, że czynimy z siebie dar dla Matki Bożej, a to zawsze było częścią naszej tradycji - powiedział kard. Nichols. Zwracamy się również do Maryi z prośbą o ochronę. Każdy z nas chciał być osobiście obecnym w katedrze, niestety ze względu na epidemię okazało się to niemożliwe. Mam nadzieję, że to, iż każdy ofiarował siebie Matce Bożej w swoim domu tylko podkreśla osobisty wymiar tego aktu. Uważam, że dla tysięcy ludzi był to moment powrotu do Maryi.“

źródło: Vatican News

 

Zapowiedź

Mieszkańcy Anglii i Walii zawierzą 29 marca 2020 kraj i samych siebie Maryi, prosząc o nawrócenie i ponowną ewangelizację tej ziemi. W obliczu walki z pandemią koronawirusa akt oddania się w opiekę Matce Chrystusa nabiera szczególnego znaczenia. Duchowe przygotowania do tego wydarzenia trwają od dwóch lat.

 

Po raz pierwszy taki akt zawierzenia odbył się ponad 600 lat temu, w 1381 r. z inicjatywy króla Ryszarda II. Obecnie katolicy w Anglii chcą ponowić swoją deklarację bycia "wianem Maryi" i 29 marca dokonają aktu zawierzenia swojego kraju Matce Bożej.

Zawierzeniu będzie towarzyszyć wizerunek Matki Bożej z Walsingham, patronki katolików w Anglii, który w środę 12 lutego pobłogosławił podczas audiencji generalnej papież Franciszek. Zostanie przewieziony do angielskiego sanktuarium, a po zawierzeniu, będzie nawiedzał kolejne angielskie parafie.

 

Zawierzenie na pewno się odbędzie – podaje episkopat Anglii i Walii. I chociaż pandemia koronawirusa uniemożliwia nam dokonanie tego aktu w kościele, niezmiennie pozostajemy z Chrystusem i sobą nawzajem w łączności duchowej. Dlatego osobistego zawierzenia siebie Maryi można będzie dokonać w każdym miejscu, indywidualnie i w rodzinie, wraz z kapłanami, którzy będą w tym czasie modlić się w kościołach i katedrach.

Kościół katolicki w Anglii podkreśla, że Akt zawierzenia będzie czymś więcej niż tylko ceremonią religijną. O ile przyłączy się do niego wystarczająca liczba osób może wywrzeć duży duchowy wpływ na kraj.

Jak podkreśla Sanktuarium Matki Bożej w Walsingham, Anglia została wyrwana ze swojej starożytnej katolickiej wiary przez Henryka VIII w czasach Reformacji i jeszcze nie spełniła swojego katolickiego przeznaczenia.

Istnieją przepowiednie kilku świętych, mówiące o tym, że Anglia odegra znaczącą rolę w Kościele, a jej oddanie Maryi przyniesie wielką odnowę. Św. Jan Vianney zapowiedział, że Kościół w Anglii odzyska swój starożytny blask. Z kolei św. Dominik Savio w 1856 roku prosił św. Jana Bosko o przekazanie wiadomości ówczesnemu papieżowi Piusowi IX, mówiąc, że „Bóg przygotowuje wielki triumf dla Kościoła w tym kraju”. Dominik wyjaśnił ks. Bosko, że miał wizję, w której widział mglistą równinę i usłyszał głos mówiący: „To jest Anglia”. Potem zobaczył zbliżającą się do niego postać w pontyfikalnych szatach, trzymającą w dłoni ogromną, płonącą pochodnię, i ponownie usłyszał głos: „Ta pochodnia jest wiarą katolicką, która ma oświecić Anglię”.

 

Po raz pierwszy Anglia zawierzyła się Maryi pod koniec XIV wieku. W obliczu olbrzymich politycznych zawirowań król Ryszard II zawierzył kraj Matce Chrystusa, oddając go pod Jej obronę. Anglię nazywano wówczas „posagiem Maryi”.

 

Aktu zawierzenia siebie i Anglii Matce Chrystusa dokonają także Polacy zjednoczeni w parafiach Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii.

 

– My, katolicy Anglii, podążamy dziś za tą tradycją, stawiając czoła osobistymi i narodowym wyzwaniom dzisiejszych dni, zwracamy się raz jeszcze do Niej, ofiarowując Jej swoją wiarę, aby prowadziła nas do swego Syna – mówi w rozmowie z portalem Crux ks. prał. John Armitage rektor maryjnego sanktuarium w Walsingham.

Z kolei w tekście modlitwy zawierzenia, która uroczyście będzie odczytana 29 marca w kościołach Anglii czytamy:

“O, Najświętsza Maryjo Panno, Matko Boża nasza najłagodniejsza Królowo i Matko, spojrzyj z miłosierdziem na Twój posag – Anglię i na wszystkich, którzy pokładają w Tobie wielką nadzieję. My, zgromadzeni tu wierzący, oferujemy Tobie kraj, w którym żyjemy. Kiedyś Anglia była Twoja, wszystkie jej dzieci były Twoimi dziećmi, a Ty byłaż honorowana w całej Anglii jako jej Obrończyni i Królowa. Ponownie poświęcamy się Tobie jako Twoje wiano i powierzamy nasz kraj Twojej macierzyńskiej opiece".

Do uroczystego zawierzenia Kościół w Anglii przygotowuje się od dwóch lat. Na specjalnie uruchomionym portalu behold2020.com można znaleźć zarówno materiały historycznego aktu sprzed lat, jak też materiały formacyjne pomagające w przygotowaniach. W ramach przygotowań statua Maryi z sanktuarium w Walsingham odwiedza kolejne diecezje Anglii.

Nabożeństwo do Matki Bożej z Walsingham sięga XI w. W 1061 r. Maryja ukazała się angielskiej szlachciance Rycheldzie de Faverches i poleciła jej wzniesienie w tym miejscu kopii Nazaretańskiego Domku. Bardzo szybko Walsingham stał się miejscem pielgrzymek wiernych ze wszystkich stron kraju. W XIX w. bazylika w Walsingham została ustanowiona narodowym sanktuarium maryjnym Anglii.

 

źródło: archwwa.pl/ ekai.pl

 

POWRÓT