13 LUTEGO 2018 r. - 13. rocznica śmierci siostry Łucji - fatimskiej wizjonerki.

Módlmy się wspólnie o dar jej beatyfikacji.

 

Kolejny krok ku beatyfikacji siostry Łucji
Rektor Sanktuarium prosi pielgrzymów o modlitwę

 

Zakończył się diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego siostry Łucji od Jezusa (1907-2005), jednej z trojga widzących z Fatimy. Dokumenty zebrane w tej fazie procesu zostały skierowane do Stolicy Apostolskiej.

Informację tę podano w diecezjalnym tygodniku „Correio de Coimbra”, w oficjalnym komunikacie diecezji Coimbry, na terenie której zmarła siostra Łucja.

30 kwietnia 2008 r. ówczesny biskup Coimbry, Albino Cleto zdecydował o rozpoczęciu jej procesu beatyfikacyjnego. Przypomnijmy, że ordynariusz diecezji ma prawo nakazać badanie życia, cnót i sławy świętości, dokonanych cudów oraz, o ile zachodzi taki przypadek, istniejącego już kultu osoby, której beatyfikacja ma być rozpatrywana.

Uroczysta sesja kończąca diecezjalny etap procesu beatyfikacji sługi Bożej Łucji od Jezusa, odbyła się 13 lutego 2017 w Karmelu św. Teresy w Coimbrze.

Podczas procesu w diecezji zbadano wszystkie pisma siostry Łucji oraz wysłuchano 60 świadków, zeznających w sprawie opinii świętości i heroiczności cnót sługi Bożej. Po sesji kończącej, cały zgromadzony materiał został przekazany Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, która nada sprawie dalszy tok, zgodnie z zasadami ustanowionymi przez Kościół.

Proces beatyfikacyjny siostry Łucji rozpoczął się w 2008 r. (trzy lata po śmierci widzącej), kiedy papież Benedykt XVI udzielił dyspensy od ustanowionego przez prawo kanoniczne przepisu, mówiącego o konieczności odczekania pięciu lat od śmierci kandydata na ołtarze.

 

  

Ostatnie zdjęcie s. Łucji wykonane 13 lutego 2005 r. w dniu jej śmierci; przedstawia s. Łucję czytającą list od Ojca Świętego Jana Pawła II

 

Ostatnie słowa S. Łucji

Za Ojca Świętego!... Nasza Słodka Pani!... Nasza Słodka Pani!
... Aniołkowie! Serce Jezusa!... Serce Jezusa!... Idziemy, idziemy...

- Dokąd? - zapytała ją Przełożona
Do nieba...

- Z kim?
Z naszym Panem... z naszą Panią... z Pastuszkami...

 

 

Jej Niepokalane Serce Maryi - śpiewa Siostra Łucja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siostra Ângela Coelho

mianowana wicepostulatorką procesu beatyfikacyjnego siostry Łucji


Siostra Ângela de Fátima Coelho – postulatorka procesu kanonizacyjnego Franciszka i Hiacynty Marto została mianowana wicepostulatorką procesu beatyfikacyjnego siostry Łucji od Jezusa i Niepokalanego Serca. Nominacji dokonał 8 września rzymski postulator procesu ksiądz Romano Gambalunga. W ten sposób siostra Ângela Coelho dołączyła do zespołu pracującego nad procesem beatyfikacyjnym najstarszej z trojga widzących z Fatimy

„Przyjęłam tę nominację z poczuciem odpowiedzialności, ale także z wielką radością. Będę mogła współpracować w procesie siostry Łucji, która jest tak bardzo związana z orędziem fatimskim, a to jest sprawa, której służę już od kilku lat” powiedziała siostra Ângela Coelho. „Jestem nową osobą, która dołączy do działającego już zespołu. Komisja Historyczna pracuje i będzie nadal pracować; Trybunał, który przesłuchuje świadków, nadal będzie ich przesłuchiwał. A więc moja rola polega przede wszystkim na współpracy z zespołem, w porozumieniu z obecnym wicepostulatorem. To dwie dodatkowe ręce do pracy, a proces ten jest przecież dosyć złożony” wyjaśniała s. Ângela w wypowiedzi dla Sanktuarium Fatimskiego i Agencji Ecclesia.

Złożoność ta związana jest przede wszystkim z ogromną dokumentacją zgromadzoną i badaną w tym procesie: „Siostra Łucja przez wiele lat korespondowała z najwyższymi hierarchami Kościoła, w tym z kilkoma papieżami (…); są to sprawy związane z poświęceniem [świata Niepokalanemu Sercu Maryi], z ujawnianiem tajemnicy. Ale jest też obszerna korespondencja Łucji jako apostoła orędzia fatimskiego – tę rolę Łucja pełniła będąc karmelitanką. (…) Musimy umiejętnie zbadać i zaprezentować tę bogatą postać ze znamionami jej szczególnej świętości”.

W dokumentacji procesu zgromadzono ponad dziesięć tysięcy niepublikowanych dokumentów autorstwa Łucji od Jezusa. Wszystkie je trzeba zbadać tak z punktu widzenia historycznego, jak i teologicznego, aby „dowieść, że Łucja nigdy nie powiedziała i nie napisała niczego, co byłoby sprzeczne z wiarą i tradycją Kościoła. Jest to mozolna praca”. Dlatego właśnie potrzebne było mianowanie nowej wicepostulatorki procesu.

Siostra Ângela uważa, że Łucja od Jezusa jest jedną z najważniejszych kobiet w historii Portugalii XX wieku: „Zauważmy, że ostatnie lata aktywności duszpasterskiej pontyfikatu Jana Pawła II są bardzo związane z Fatimą. Chodzi tu o poświęcenie świata Niepokalanemu Sercu Maryi, o wezwania całego katolickiego świata do życia orędziem fatimskim. Czynił to Ojciec Święty Jan Paweł II, potem Benedykt XVI przygotowując interpretację orędzia [zawartego w trzeciej części tajemnicy – przyp. tłum.] i wreszcie papież Franciszek wyrażając pragnienie goszczenia [w Rzymie] figury Matki Boskiej z Kaplicy Objawień podczas Dnia Maryjnego w Roku Wiary. Wszystko to pokazuje jak wielkie znaczenie nadano orędziu fatimskiemu i jaki wpływ miało to orędzie na historię świata. Bohaterką tych wydarzeń była siostra Łucja”.

„Wiele wydarzeń historycznych (…) ostatnich dziesięcioleci zaistniało dzięki bezpośredniemu działaniu – przede wszystkim listom – siostry Łucji, a także dzięki jej modlitwie i ofierze. Bez wątpienia jest to postać niezwykła dla historii Portugalii i Kościoła” podkreśliła siostra Ângela Coelho, która jest także postulatorką procesu kanonizacyjnego Franciszka i Hiacynty Marto, beatyfikowanych w 2000 roku w Fatimie przez Jana Pawła II.


Źródło: Sanktuarium Fatimskie

 

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! .