ks. Tomasz Borowski SAC, źródło: POSŁANIEC WARMIŃSKI

 

Peregrynacja figury Matki Bożej Różańcowej w Olsztynie (Archidiecezja Warmińska). Marzec 2021.

 

W pierwszą sobotę miesiąca 6 marca 2021r. w parafii Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Olsztynie rozpoczęła się peregrynacja figury Matki Bożej Różańcowej w Olsztynie. Jest to kolejne miasto na mapie Polski, które podjęło ideę Męskiego Różańca i modlitwy w pierwsze soboty miesiąca.

Pielgrzymce figury MB towarzyszy wizja św. Jana Bosko o dwóch kolumnach: wyższej z Najświętszym Sakramentem i niższej, z Najświętszą Maryją Panną. W wizji św. Jana Bosko okręt symbolizujący Kościół zostaje ocalony poprzez oparcie się na tych dwu kolumnach.

Każdego dnia peregrynacji w parafii odbywa się całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu i odmawiany jest cały Różaniec. W parafii św. Arnolda peregrynacja będzie połączona z rekolekcjami wielkopostnymi (19-21 marca) w duchu Fatimy, które wygłosi ks. Krzysztof Czapla SAC z Zakopanego.

- Homilie, 7 marca 2021, wprowadzające w czas nawiedzenia figury Matki Bożej wygłosił ks. Tomasz Borowski SAC  z Warszawy. Przypomniał, iż Orędzie Matki Bożej z Fatimy to orędzie nadziei, które zawiera cztery podstawowe wezwania skierowane do świata.

- Pierwsza prośba Matki Bożej to codzienny różaniec w intencji nawrócenia grzeszników. To prośba i propozycja, Matka Boża nie zmusza, zawsze mówi jak Jezus w Ewangelii „jeśli chcesz”. To bardzo konkretne orędzie, orędzie nadziei.

- Druga prośba Maryi to przesłanie o ofiarowanie swoich cierpień za nawrócenie grzeszników. Cierpienie fizyczne, duchowe, psychiczne… o byle niedogodność mogę mieć pretensje do Pana Boga, a mogę to wszystko ofiarować za nawrócenie siebie czy innych.

- Przypomniał również o prośbach Matki Bożej związanych z poświęceniem Sercu Maryi całego świata oraz czwartym niezmiernie istotnym wezwaniu dotyczącym odprawianiu nabożeństwa pierwszych pięciu sobót miesiąca.

- Cały czas mamy problem z naszym zaufaniem, odpowiedzeniem z pełnym przekonaniem „Tak” Maryi na Jej orędzie z Fatimy, byśmy odpowiedzieli na te 4 prośby, zadania, jakie proponuje nam niebo - mówił ks. Borowski. Z tej też przyczyny zrodził się pomysł peregrynacji figury Matki Bożej Różańcowej z Fatimy, który to znak ukazuje Niepokalane Serce i przypomina niezmiernie naglące wezwanie do wynagrodzenia.

Peregrynacja w parafii Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych potrwa do czwartku, 11 marca, a następnie ruszy do kolejnej olsztyńskiej parafii.

 

 

POWRÓT