Poświęcenie Syrii Niepokalanemu Sercu Maryi w Fatimie 1 grudnia 2013 r. przez maronickiego arcybiskupa Damaszku.

 

W dniu 1 grudnia w Cova da Iria przebywał maronicki arcybiskup Damaszku (Syria) Samir Nassar, który poświęcił naród syryjski Niepokalanemu Sercu Maryi.
 
Podczas nabożeństwa w Kaplicy Objawień abp Samir Nassar odmówił ostatnią dziesiątkę różańca i mówił o pragnieniu poświęcenia Syrii Matce Boskiej Fatimskiej – „towarzyszce walki i drogi”, którą podąża prześladowany lud syryjski. Po zakończeniu modlitwy różańcowej arcybiskup Samir Nassar, klęcząc przed figurą Matki Boskiej Fatimskiej, dokonał aktu poświęcenia.
 
„Przybyłem tu, aby poświęcić mieszkańców Syrii Matce Boskiej Fatimskiej i prosić was o modlitwę o pokój: pokój w Syrii i pokój na całym świecie” powiedział abp Samir Nassar.
 
„Na tej ziemi jesteśmy pielgrzymami podążającymi do Królestwa Bożego. Zawsze powinniśmy o tym pamiętać. Bardzo was proszę o modlitwę o pokój dla narodu syryjskiego” dodał.
Następnie arcybiskup Damaszku odprawił Eucharystię w bazylice Trójcy Przenajświętszej. Uczestniczący w niej rektor Sanktuarium ksiądz Carlos Cabecinhas zaapelował do obecnych, aby modlili się „o pokój na świecie, a szczególnie w Syrii, za Kościół katolicki w tym kraju oraz za naród umęczony trwającą już tak długo wojną domową”.
 
Maronicki arcybiskup Damaszku przebywał w Portugalii na zaproszenie papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), które w tym samym czasie gościło Jego Ekscelencję Shlemona Warduni, biskupa pomocniczego chaldejskiego patriarchatu Babilonii z siedzibą w Bagdadzie (Irak).
 
Podróż obu biskupów po Portugalii była żywym świadectwem trudnych czasów, jakie przeżywają niektóre ludy chrześcijańskie na Środkowym Wschodzie. Wypełniona uroczystościami i konferencjami pielgrzymka (obejmująca Bragę, Lizbonę i Fatimę) była czasem modlitwy i nadziei.
 
Wizyta tych dwóch dostojników w Portugalii zbiegła się z początkiem bożonarodzeniowej kampanii stowarzyszenia PKWP. W tym roku jej głównym celem jest pomoc syryjskim uchodźcom, którzy muszą szukać schronienia w swoim kraju lub licznych obozach dla uchodźców, jakie powstały w innych krajach tego regionu: w Turcji, Libanie i Jordanii.

 

źródło: Sanktuarium w Fatimie

 

POWRÓT