Inauguracja oświetlenia Wieży Fatimskiej przy Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
27 kwietnia 2021
7. rocznica kanonizacji Jana Pawła II

Każda wieża niejako zmusza człowieka, by podnosił głowę do góry. Każda wieża kościelna każe wznosić do góry głowę człowiekowi wierzącemu, by myślał o Bogu i Jego świętych i o darach, które On – najlepszy nasz Ojciec nieustannie zsyła na ziemię – mówił abp Marek Jędraszewski. Za kard. Paulem Poupardem metropolita krakowski nazwał św. Jana Pawła II wielkim darem dla świata, ponieważ „wzywał świat do tego, aby podnosił głowę do góry, do Chrystusa”. To papieskie wezwanie do otwierania serca na Chrystusa chciano uciszyć 13 maja 1981 r., ale nadzwyczajna interwencja Matki Bożej – jak wierzył Ojciec Święty – udaremniła zamach na jego życie.


Oświetlenie tej wieży sprawi, że wołanie Jana Pawła II, by wznosić nasze umysły i serca ku górze, ku Bogu będzie jeszcze bardziej przejmujące i widoczne. Także pośród ciemności nocy – mówił abp Marek Jędraszewski wyrażając nadzieję, że rozświetlona wieża będzie symbolem tego, że człowiek bez odniesienia ku Górze, nie jest w stanie się do końca ani pojąć, ani zrealizować.

Wieża Fatimska przy sanktuarium na Białych Morzach - wraz z zamontowanym na jej szczycie krzyżem - mierzy 68 metrów. Na południowej ścianie wieży, w dolnej części elewacji, umieszczona jest figura Matki Bożej Fatimskiej, co podkreśla nabożeństwo Jana Pawła II do Matki Bożej Fatimskiej, związane z jego wiarą w cudowne ocalenie z zamachu przez Matkę Bożą z Fatimy. Teraz ta wieża zyskała podświetlenie.


2 kwietnia 2016 roku w Wigilię Święta Bożego Miłosierdzia została udostępniona Wieża Fatimska dla zwiedzających.


Aby dostać się na taras widokowy, trzeba pokonać aż 272 schody, ale można również skorzystać z windy. Przypomnijmy, że w Wieży Fatimskiej znajdują się cztery dzwony, które zapraszają na uroczystości do sanktuarium. Na wieżę można się też wspiąć, by podziwiać panoramę Krakowa i okolic (przy dobrej widoczności widać Tatry) z przeszklonego tarasu widokowego został na wysokości ok. 50 metrów. Ponieważ całe Centrum św. Jana Pawła II „Nie lękajcie się!” znajduje się na wzniesieniu, wieża przy sanktuarium jest najwyżej położonym punktem widokowym w Krakowie.

 

źródło: diecezja.pl

 

POWRÓT

Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony! .